Župa svetog Jurja mučenika u Svetom Jurju u Trnju ima bogatu i dugu povijest koja seže duboko u srednji vijek. Ovo naselje, smješteno u Međimurju, nosi ime po svom zaštitniku, svetom Jurju, koji je jedan od najštovanijih kršćanskih svetaca. Sama župa nije samo duhovno središte lokalne zajednice, već i važno kulturno i povijesno mjesto koje svjedoči o višestoljetnoj predanosti vjernika ovog kraja.
Povijesni korijeni
Prvi pisani tragovi o naselju Sveti Juraj u Trnju datiraju iz 1239. godine. Ovi dokumenti ukazuju na to da je naselje bilo od značaja već u srednjem vijeku, a sama crkvena zajednica mogla je postojati i ranije. Povjesničari pretpostavljaju da je župa osnovana u 13. stoljeću, što je čini jednom od najstarijih župa u ovom dijelu Hrvatske.
U povijesnim izvorima iz 1334. godine, župa se spominje kao dio Zagrebačke biskupije, što potvrđuje njezinu dugovječnost i važnost u crkvenoj organizaciji tog vremena. Tijekom stoljeća, župa je prolazila kroz različite faze razvoja, suočavajući se s izazovima poput ratova, bolesti i migracija stanovništva, no unatoč svemu, ostala je središte duhovnog života lokalnog stanovništva.
Sedam sela župe
Župa svetog Jurja mučenika obuhvaća sedam sela: Sveti Juraj u Trnju, Hodošan, Donji Hrašćan, Palinovec, Donji Pustakovec, Čehovec i Turčišće. Svako od ovih sela ima svoju povijest i doprinosi bogatom vjerskom i društvenom životu župe. Crkva u Svetom Jurju u Trnju služi kao središnje mjesto okupljanja vjernika iz svih ovih naselja, a tijekom godine organiziraju se različiti blagdani i svečanosti koje okupljaju vjernike iz cijele župe kao i u pojedinim selima župe.
Arhitektura i obnova crkve
Središnji objekt župe je župna crkva svetog Jurja, koja se ističe svojom povijesnom i arhitektonskom vrijednošću. Prvotna crkva bila je vjerojatno drvena, što je bilo uobičajeno za to razdoblje, no s vremenom je izgrađena čvršća građevina od kamena. Tijekom stoljeća, crkva je više puta obnavljana i proširivana kako bi odgovorila na potrebe vjernika.
Najznačajnija obnova crkve dogodila se u 19. stoljeću, kada je dobila svoj današnji izgled. Tom prilikom dograđen je i zvonik, a interijer crkve obogaćen je vrijednim umjetninama, među kojima se ističu oltarne slike i skulpture koje prikazuju svetog Jurja i druge svetce. Unutrašnjost crkve karakterizira ornamentika, dok se izvana ističe jednostavan, ali elegantan fasadni dizajn.
Duhovni i društveni život župe
Župa svetog Jurja mučenika u Svetom Jurju u Trnju oduvijek je bila središte duhovnog i društvenog života lokalne zajednice. Osim redovitih svetih misa i sakramenata, župa je kroz povijest organizirala razne vjerske svečanosti i pučke pobožnosti. Blagdan svetog Jurja, koji se slavi 23. travnja, jedno je od najvažnijih događanja u župi i privlači velik broj vjernika iz okolnih mjesta.
Moderni razvoj i pastoralne aktivnosti
U novije vrijeme, župa nastavlja svoju misiju okupljanja vjernika, očuvanja tradicije i promicanja duhovnih vrijednosti. Osim redovitih liturgijskih slavlja, župa organizira katehetske susrete, karitativne akcije te hodočašća u poznata marijanska i ostala svetišta.
Župa također aktivno surađuje s drugim župama i biskupijom te sudjeluje u raznim inicijativama za pomoć potrebitima. U sklopu pastoralnih aktivnosti, poseban naglasak stavljen je na rad s mladima i obiteljima, čime se nastoji osnažiti zajedništvo i vjera među novim generacijama.
Danas, Župa svetog Jurja mučenika u Svetom Jurju u Trnju nastavlja svoju dugu tradiciju i ostaje duhovno i kulturno središte ovog kraja. Kroz stoljeća, unatoč svim izazovima, župa je ostala snažan simbol vjere, zajedništva i identiteta lokalnog stanovništva. Njezina bogata povijest i predanost vjernika svjedoče o neprekidnom hodu s Kristom, a budućnost joj donosi nove prilike za rast i duhovni razvoj.